Avustralya, VİZE TÜRLERİ

İLTİCA BAŞVURUSU | AVUSTRALYA

Merhaba arkadaşlar,

Sanırım Avustralya’ya göç ettiğimden bu yana bana sorulan soruların başında geliyor bu soru.

Nasıl iltica ederiz?

Buna, “Avustralya vatandaşlığına giden 5 yol” adlı videomda kısaca değinmiştim. Bunun imkasız olmadığını ama saydığım o 5 yol içinden manevi olarak en zoru, en yıpratıcısı olduğundan bahsetmiştim.

İşte bu videoda bu konuyu biraz daha açacağım. İltica edenlerin hangi yolları izlediğinden girip, burada karşılaştıkları zorluklardan devam edeceğim. Burada karşılaştıkları zorluklar içerisinde burada konuşulan dile hakim olmanın hayati öneminden bahsedeceğim…

TUİK raporlarına göre, yurt dışına göç edenlerin sayısı bir yılda yüzde 63 artmış. 2016’daki rakam 69 bin 326 iken, 2017’de bu 113 bin 326’ya yükselmiş. Ve yine veriler gösteriyor ki, gidenlerin büyük bölümü eğitimli-kentli kesim.

Avrupa İltica Destek Ofisi’nin (EASO) raporuna göre ise 2018’de Türkiye’den iltica başvurularında bir önceki yıla göre yaklaşık 24 bin 500 artış kaydedilirken, artış oranı yüzde 48’e ulaşmış. Raporda Türk vatandaşlarının başvurularında kabul oranının 2017’deki yüzde 33’ten 2018’de yüzde 46’ya yükseldiği, kabul edilenlerin çoğuna mülteci statüsü tanındığı da belirtilmiş.

İltica Edenlerin İzlediği yollar nelerdir?

İltica edenler buraya iki yolla gelmeye çalışıyor arkadaşlar.

  1. Deniz yoluyla yani botla.
  2. ikincisi hava yoluyla yani uçakla.

Deniz yoluyla gelenlerin elerinde, Avustralya’ya yasal yolla giriş yapabilecekleri herhangi bir vize bulunmamakta. Bu yüzden bu kişileri Au hükümeti tarafından sınırdışı edilerek Manus ve Nauru adalarındaki kamplara yerleştiriyor. Fakat bu yerleştirme dediğim şey açık hava hapisanesinden farksız. Yasal anlamda yardıma Sağlık ve güvenlik konusunda çok yetersiz ve yasal destek alabilecekleri kanallar neredeyse kapalı. Sosyal yardım kuruluşlarının destekleriyle seslerini duyurabiliyorlar. Bu konu çok ayrı bir başlığın konusu. Söylenecek çok şey var belki başka bir videoda bundan da bahsederim.

HAVA YOLUYLA GELENLER

Bizim konumuz burada başlıyor arkadaşlar.

İyi seyirler…

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment