Avustralya, VİZE TÜRLERİ

Nasıl Avustralya Vatandaşı Olunur?

Başka bir yazımda şöyle demiştim: “Avustralya vatandaşı olma hayali aslında, vatandaşı olduğun ülkede tadamadığın “insan olduğunu hissetme” haline duyulan özlemin adıdır. Yoksa zoru nedir ki kişinin, sevdiği herşeyi geride bırakıp, sıfırdan başlamayı göze alıp, kalkıp dünyanın başka bir ucuna gelsin. Birazcık huzur ve daha çok özgürlüktür başka bir adı belki de… ”  Bu söylediğim 2 yıllık Avustralya tecrübemin ardından hala daha sabit. Ama biliyorum ki, bizim gibi sıkıntılı coğrafyalarda büyüyen insanlar, hayatında bir kez olsun şu soruyu kafasından geçirmiştir: “Başka bir ülkenin vatandaşı olmak nasıl olurdu acaba?!”

Bu yazımda yine kendi Avustralya tecrübemden yola çıkarak “Peki Avustralya vatandaşı nasıl olunur?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

Avustralya’ya gelmenin kaç yolu vardır? – Nasıl Avustralya Vatandaşı Olunur?

AVUSTRALYA VATANDAŞLIĞINA GİDEN 5 YOL :

        1. Öğrenci Vizesi

Bu vize türü buraya gelen Türkler arasında ya da benim tanıdığım onca Türk arasında tercih edilen ilk seçenek. Çünkü bu seçenek diğer seçeneklere göre, görece daha kolay bir seçenek. Peki neleri kapsar bu öğrenci vizesi dediğimiz şey:

  •  Dil okulu:Buraya gelebilmenin en kestirme yoludur kendisi.
  • Sertifika, Diploma Programları:Genelde dil okulunun peşine takılan programlardır. Vizenizi uzun süreli alıp burada kalma sürenizi uzatabileceğiniz başlıca yoludur.
  • Yüksek Lisans, Doktora Programları: İçlerinden, okuması en zor ve tuzlu olanıdır. 25bin$’lardan başlar fiyatları. Burs bulma olanağı vardır. Ama bu biraz şans işidir açıkçası.

Yukarıda saydıklarımın hepsi size haftalık 20 saat yasal çalışma hakkı tanır. Okuduğunuz programlar size sponsorluğun kapılarını sponsorluk da vatandaşlığın kapısını açabilir.

Konuyla ilgili detaylı yazım için: TIKLAYABİLİRSİNİZ

Sponsorlukla ilgili detaylı bilgi için bu link: http://www.homeaffairs.gov.au/Working…

       2. Work and Holiday Visa

Bu vize size sınırsız çalışma hakkı veriyor. Mesela aşçılık falan mı okudunuz Türkiye’de? Tecrübeniz falan da var. Dilinizde idare eder. Burada en çok aranan meslek dallarından kendisi ve sponsorluk yolu da açık. Ya da Avustralya hükümetinin o her yıl yayınladığı listeyle eşleşen bir bölüm mü okudunuz Avustralya’da ya da Türkiye’de? Üstelik tecrübeniz ve yeteneğiniz de var. O zaman burada sponsor bulma şansınız da var.

Konuyla ilgili detaylı yazım için: TIKLAYABİLİRSİNİZ

      3. Nitelikli Göçmenlik Vizesi

Herkesin hayali bir vize türüdür bu. Kalıcı oturum izniyle Türkiye’den buraya geldiniz ya da kalıcı oturum iznini burada aldınız demektir. Puan sistemi üzerine kurulmuştur. Yaş, meslek, eğitim seviyesi hepsinin ayrı bir puanı vardır. Başvurabilmek için 60 puanı toplamanız gerekmektedir. Yine her sene yayınlanan bir listesi vardır ve mesleğiniz bu liste içindeyse başvurabilirsiniz demektir.

Konuyla ilgili detaylı yazım için: TIKLAYABİLİRSİNİZ

Liste için buraya: http://www.homeaffairs.gov.au/Trav/Wo…

      4. Partner Visa / Evlilik

Hangi vize ile gelirseniz gelin doğru insanı bulduysanız eğer bu seçenek en romantik seçenek 🙂 . Avustralya’da illa evlenmek zorunda da değilsiniz. Sevgiliniz yani partneriniz size sponsor olabilir. Partner visa ve evliliğin başvuru aşamaları aynı. Uzun ve stresli bir süreç. Siz Türkiye’de yaşıyor olabilirsiniz, Avustralya vatandaşı sevgiliniz Avustralya’da ya da Türkiye’de yaşıyor olabilir, ikiniz birlikte Avustralya’da yaşıyor olabilirsiniz. Bu üç tip kombinasyonun da kendine has başvuru şartları var. Sevgiliniz üzerinden bu vizeye başvurduğunuzda, vizeniz halihazırdaki vize bittiği anda köprü vizeye dönecektir. Sonrası geçici oturum izni, daha sonrası kalıcı oturum izini ve son aşama vatandaşlıktır.

Konuyla ilgili ayrıntılı yazı ve videom için: TIKLAYABİLİRSİNİZ

Detaylı bilgi için buraya:https://www.homeaffairs.gov.au/Trav/Visa-1/801-

      5. İltica

Son yol ve belkide en yıpratıcı yoldur. Genel olarak dezavantajlı bir etnik kökene sahip olanların, eşcinsellerin ve siyasi suçluların başvurduğu yoldur kendisi. Ülkeye dönmek hayati tehlike oluşturduğu için başvurulur. Avustralya’ya yasal yollarla gelip başvurulur. Yani benim bildiğim başvuru şekli böyledir. Ama süreç bitene kadar ülkeye dönmeyi aklınızdan çıkarmanız gerekir. Dönersiniz dönmesine de ama bu sefer Avustralya’ya geri dönemezsiniz…

Dipnot : Avustralya Vatandaşlığı her geçen yıl yeni çıkarılan yasalarla daha da zorlaştırılıyor. Bu vize türlerinin hiçbiri size vatandaşlığı garanti etmez ama bu yolda şansınızı arttırır. Bu yol uzun bi yoldur ve çokça sabır gerektirir ve tabi biraz da şans.

Daha fazlası için Youtube Kanalımı takip etmeyi unutmayın : KANALIM

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment