Avustralya

Avustralya Yangınları

Avustralya’daki yangınlarda 6 milyon hektar arazi tahrip oldu. Bu oranı gözümüzde canlandırmak istersek Hollanda’nın yüzölçümünden daha büyük bir alanı gözümüzün önüne getirebiliriz. Yangınlarda, 3’ü gönüllü itfaiyeci olmak üzere 23 kişi hayatını kaybederken, 6 kişinin kayıp olduğu söyleniyor. En can acıtan haber ise 500 milyon!!! hayvanın, bir türlü kontrol altına alınamayan bu yangınlarda hayatını kaybetmesi. NSW eyaletinde yaşayan koalaların %30’u artık hayatta değil mesela…

Avustralya’daki bu yangınlar aslında bu ada ülkesinin ekolojik sisteminin doğal bir parçasıymış. Beyaz adam bu topraklara ayak basana kadar, toprağın gerçek sahibi Aborjin halk bu yangınları evcilleştirerek yaşamanın sırrını biliyormuş. Çok küçük yaştan itibaren çocuklarına, kutsal saydıkları bu ateşten korkmamayı ve onu kontrol altına almayı öğretmişler. Beyaz adam karaya ayak bastıktan sonra, Aborjin kıyımı yapmakla kalmayıp, onları ilkel varlıklar olarak kabul edip, doğa ile ilgili konularda Aborjinlerin onbinlerce yıllık bilgeliklerini de görmezden gelmiş.

Şimdi Aborjinler hükümete sesleniyorlar. Biz bu coğrafyayı okuyabiliyoruz diyorlar. Toprağı, ağacı, havayı… Batı teknolojisi tek başına bir çözüm değil diyorlar. Hangi coğrafyanın, ne zaman yanması gerektiğini ve bunu yönetebilmenin öneminden bahsediyorlar. Hangi toprağın hasta ve hangi ağacın yanmaya ihtiyacı olduğunu anlamanın öneminden girip, kontrollü yangının gerekliliğinden devam ediyorlar.

Çünkü Avustralya bitki örtüsü, üremek için ateşe ihtiyacı olan bitkilerle dolu.
Tohumu sert bir reçineyle kaplı olan Okaliptüs ağacı gibi mesela…

Beyaz adam yerli halka kulak tıkamak yerine, onları birazcık dinleseydi belki bunca kayıp yaşanmayacaktı.
Çünkü Aborjinler’e göre sorun aslında yangın değil. Asıl sorun toprakla ilişki nasıl kuruluru beceremeyen insan.

GITSESI INSTAGRAM PAGE

Previous Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment