Avustralya

Avustralya’da İşler ve Ücretler | Avustralya’da Çalışmak

Her aya, her haftaya, hatta bazen hergüne farklı bir hikaye mi sıkıştırmak istiyorsunuz ?! Yarattığınız her karakter için itemler toplayıp günü kurtarmak adına yeni skiller mi geliştirmek istiyorsunuz?! Sonunda “Diablo’yu yeneceğim evet” mi diyorsunuz?! O zaman Avustralya’ya hoşgeldiniz.

Birgün garsonluk yaparken, bir başka gün kebap ustası olup döner kesmeyi öğreniyorsunuz. Evimde temizlik yapmayan adamım, bulaşıkları de hep annem yıkardı zaten diye sayıklarken hop bir anda Mr. Muscle ‘a bağlıyorsunuz. Yemeği sadece sofrada bilirim mi diyorsunuz?! Hamurundan fırınına pizza yapmayı bile öğreniyorsunuz. Belki de en önemlisi sizin gibi çoğunlukla “lanet olsun” diye basıp gelen insanlarla aranızda sınıf farkının nasıl bir anda silindiğine şahit oluyorsunuz.

Doktor, mühendis, avukat, cebinde parası olan ya da olmayan herkes burada yarattığı karakter içerisinde eşitleniyor. Kariyer çizgisinin yapay sınırlarından dışarı çıkıp geriye doğru baktığınızda çocukluğunuzla göz göze geliyorsunuz. “İnsanlar ne der” paranoyasının ego kılıfına bürünmeden önceki son haliyle… Sadece kendinizi mutlu etmek için yaptığınız eylemlerdeki zehirlenmemiş, pirüpak zihninizle… Ve şu soru dönüp duruyor tekrar tekrar zihninizde “gerçek olan gerçekte ne?”

Sınırları egoların belirlediği bu sistemde özgür olduğunu düşünmek, tuşlarını kontrol edemediğin bir joystickle oynamaya çalışırken, hayatına sadece uzaktan bakıp geçen insanların seni oyunun içinde sanmasının verdiği “of bunu da atlattık duygusu”ndan başka birşey değil. Fakat aslında günün sonunda odana çekilip kendinle ve baskılanmamış zihninle baş başa kaldığında hissettiğin “evet bugünde kariyerim, evliliğim ve yaptığım çocukla insanları tatmin ettim ama HALA BİRŞEY EKSİK” duygusu ne olacak ?! Koca bir okyanusun farkında olup küçücük bir havuzda hayatını tüketen bir yunusa ne oluyorsa o olacak !

Evet maalesef bu sistem para ile dönüyor ve evet maalesef hayatta kalabilmek için paraya ihtiyacımız var. Ne kadar felsefe yaparsak yapalım, her ne kadar kalkıp dünyanın bir ucuna gelirsek gelelim günün sonunda “ayın sonunu nasıl getireceğim” kaygısı beliriveriyor.

Peki Ben Avustralya’da Ne Gibi İşler Yaptım ve Yaptığım İşlerin Ücret Aralığı Neydi?

 • Festival Elemanı

Festival elemanı olarak işin mutfağında, kasasında ya da servisinde çalışıyorsunuz.
Ödenen para çalıştığınız kişilerle doğru orantılı olarak saat başına ya da günlük olarak belirleniyor.
Günün sonunda elinize geçen para 100-150 A$ civarında değişiyor.

 • Temizlik İşi

Ofis, alışveriş merkezi, okul, hastane, ev temizliği gibi seçenekler mevcut olup saat başına ücret alıyorsunuz.
Saatlik ücret 15A$- 35A$ civarında değişiyor.

 • Kebap İşi

Kebap dükkanında mutfakta, kebap tezgahı başında ya da kasada çalışabiliyorsunuz.
Bu işler genelde Türkler’in elinde olduğundan ücretler 10A$-15A$ şeklinde değişiyor.

 • Pizza Maker

Bu iş genelde İtalyanlar’ın elinde ama bu sektörde tabiki Türkler de var.
Burada alacağınız ücret yine saatlik olup tecrübenize göre 16A$-25A$ civarında değişiyor.

 • Garsonluk

Ücretler saat başına belirleniyor olup ortalama 15A$-25A$ skalasında belirleniyor.

 • Ofis İşi

Ofis işi bulmanız biraz şansa. Ben grafik işi yaptığım için bir süre çalışma fırsatı buldum. Üç günlük getirisi 300A$’dı güya ama özellikle bir Türk’le çalışıyorsan paranı alamama riskin çok yüksek, ki başıma geldi.

 • Baristalık

Bizde nasıl çay vazgeçilmezse burada da kahve aynen öyle. Neredeyse her dükkanda hatta kebapçılarda bile kahve makinesi mevcut. Herşeyde olduğu gibi baristalığında sertifikası var. Sertifika şart olmasada tercih edilirliğinizi arttıran bir unsur. Burada da saatlik ücret 15A$’ından başlıyor. Mekana ve sizin ne kadar yetenekli olduğunuza göre ücret artıyor tabi.

Daha fazlası için YOUTUBE KANALIMI takip etmeyi unutmayın: https://www.youtube.com/c/GitSesi

Sosyal medya hesaplarım:

https://www.instagram.com/_gitsesi_/

https://www.facebook.com/gitsesi/

Previous Post Next Post

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply GÖKHAN October 12, 2017 at 10:05 am

  MERHABA,

  Avustralya’ya dil okulu ile 1 seneliğine geldiğimizde haftalık 20 saat çalışma iznimiz oluyor. Peki geçimimizi sağlamak için 20 saatten fazla çalışmak alınabilir bir risk mi?

  • Reply gitsesi October 24, 2017 at 5:44 pm

   Merhaba, risk değil hayır. Özellikle Türk işverenlerin mekanlarında kolaylıkla çalışabilirsiniz.Hatta iki üç işte çalışan biçok kişi var.

 • Reply Osman Cihan September 8, 2018 at 7:42 pm

  Merhaba ben Osman Cihan 26 yaşındayım yeni bi sayfa yeni bi hayata atılmak istiyorum sizi keşfettim nasıl bi yol izlemem lazım yardımcı olablir misiniz teşekkür ederim

  • Reply gitsesi September 15, 2018 at 7:26 am

   Merhaba. Bildiğim ve tecrübe ettiğim herşeyi burada ve Youtube kanalımda paylaştım. Detaylıca göz atarsanız aradığınız yanıtlara ulaşabilirsiniz. İyi günler…

  Leave a comment