Avustralya, VİZE TÜRLERİ

AVUSTRALYA’YA GÖÇ | NİTELİKLİ GÖÇMENLİK VİZESİ

NİTELİKLİ GÖÇMENLİK VİZESİ

Not: Avustralya vize türleri sürekli takip gerektirir. Çünkü şartlar sürekli olarak güncellenir. Değişiklik olup olmadığını kontrol için aşağıdaki linklere tıklamayı unutmayın !

Skilled Independent Visa (subclass 189)

Buraya öğrenci vizesi, çalışma vizesi ya da diğer tip vizelerle gelen insanların hayali bir vize türüdür kendisi. Alması en zor ama bir kere aldığında sana Avustralya vatandaşlarıyla hemen hemen eşit hakları tanıyan ve sonunda Avustralya vatandaşı olma kapsını açan vizedir nitelikli göçmenlik vizesi.

Avustralya vatandaşı olma hayali aslında, vatandaşı olduğun ülkede tadamadığın “insan olduğunu hissetme” haline duyulan özlemin adıdır. Yoksa zoru nedir ki kişinin, sevdiği herşeyi geride bırakıp, sıfırdan başlamayı göze alıp kalkıp dünyanın başka bir ucuna gelsin. Birazcık huzur ve daha çok özgürlüktür başka bir adı belki de…

Nitelikli Göçmenlik Vizesi Nedir?

Bu vize okuduğunuz bölüm ve yaptığınız meslek dahilinde (ki okuduğunuz mesleği yapıyor olma şartınız yok, burada tecrübe işin içine giriyor) hiçbir sponsora gerek duymadan başvurabileceğiniz bir vizedir.

Vizeye Başvuru Şartları:

 • İlk şart mesleğinizin Avustralya’nın göçmenlik politikası gereği yayınladığı ve aslında sürekli de değiştirdiği “Nitelikli Meslekler Listesi”nde yer alıyor olması.
 • Sadece mesleğinizin listede bulunması yetmiyor tabi. Adayların değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan puan cetvelinde 65 puanı topluyor olabilmeniz sizden beklenen diğer bir şart. Bu cetvelde bulunan her başlığın puan olarak sizde bir karşılığı var.
  Örneğin:

Yaş:

18–24 yaş aralığı 25 puan
25–32 yaş aralığı 30 puan
33–39 yaş aralığı 25 puan
40–44 yaş aralığı 15 puan

İngilizce Yeterliliği:
İngilizce yeterlilik bilginizin yapılan IELTS, TOEFL, PTE ve CAE gibi sınav sonuçlarıyla gösterilebilir olması gerekmektedir.

Proficient English– 10 puan (IELTS’den en az 7 almanız)
Superior English– 20 puan (IELTS’den en az 8 almanız)

İş Deneyimi:
3 ila 4 yıl arası deneyim 5 puan
5-7 yıl arası 10 puan
8-10 yıl arası 15 puan getirmektedir.

Eğitim Durumu:

Eğitim aldığınız kurumun akredite bir okul olması ve ilgili meslek odasından onay almanız başvuru şartlarındandır. Bunun yanında eğitim seviyeniz artıkça puanınızda yükselecektir.

En az lisans mezunu olduğunuz da alacağınız puan 15 iken
Doktora bitirmiş iseniz puanınız 20’ye çıkmaktadır.

Diğer Faktörler:

Puan alabileceğiniz diğer koşullar başvuru sahibinin İngilizce dışında başka bir ikinci dil biliyor olup, bunu kanıtlayabilmesi ve başvuru sahibinin eşinin mesleğinin de SOL veya CSOL listelerinde yer alıyor olmasıdır.

Puan cetveli için : https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/departmental-forms/online-forms/points-calculator

sayfadaki “Points test” kısmına göz atın.

 • 45 yaşın altında olmak.
 • İngilizce yeterliliği. Burada, yukarıda da değinmiş olduğum gibi adı geçen sınavlardan yeterli puanı almış olmanız gerekmektedir. Fakat başvuru için IELTS’den 6 almış olmanız size yukarıdaki liste için puan kazandırmayacak olsada başvuru için yeterli bir ön şarttır.
 • Sağlık açısından herhangi bir risk taşıyor olmamak.

Vizenin Sağladığı Avantajlar:

Nitelikli göçmenlik vizesine sahip kişiler Avustralya’da hayat boyu çalışma ve oturma hakkına sahip olurlar.

Buna biz burada PR (permanent resident) diyoruz. Piyarını almak diyoruz. Sırf onu alabilmek için saçma sapan bölümler okumak diyoruz. Türkiye’de sanat okumuş bir arkadaşın bir anda kendini IT okurken bulması diyoruz. O okulu okuyabilmesi için bir yandan da evlere temizliğe gitmesi diyoruz. Hayatı sorgulama diyoruz en sonunda. ‘Değdi mi ulan şimdi !!!” diyoruz. Sonra ertesi güne internette ülke ile ilgili başka bir felakete uyanınca dediklerimizi yutup yola devam etmek diyoruz. Belki de terapi diyoruz en sonunda. Bedenin yorgunluğundan, düşünmeye fırsat bulamamanın huzuru diyoruz.

 • Avustralya’ya sınırsız giriş-çıkış hakkı.
 • Gerekli kriterleri sağladıktan sonra Avustralya vatandaşlığına başvuru hakkı.
 • Devletin sunduğu ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı.
 • Avustralya sınırları içerisinde iş kurma hakkı.
 • Her türlü sosyal hak ve güvenceden yararlanabilme. İşsizlik maaşı gibi. (Bunun için PR aldıktan sonra 2 yıl Avustralya’da yaşamak gerekmektedir.)
 • PR sahibi kişinin Avustralya’da doğan çocuğu otomatik olarak Avustralya vatandaşı olmaktadır.
 • Eğitim haklarında eşitlik ve devletin sunduğu eğitim kredilerinden faydalanabilme hakkı.
 • Akrabalara sponsor olabilme hakkı.

Nitelikli Göçmenlik Vizesi ile ilgili detaylı bilgi için:

Skilled Independent Visa (189) / Points-Tested Stream

Lists Of Eligible Skilled Occupations

Avustralya’ya vize, göçmenlik başvuruları ve detaylı bilgi için:

http://www.border.gov.au

sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Daha fazlası için YOUTUBE KANALIMI takip etmeyi unutmayın: https://www.youtube.com/c/GitSesi

Previous Post Next Post

You Might Also Like

16 Comments

 • Reply John F. Kennedy January 29, 2017 at 9:48 pm

  Selamlar.Ben seneye başlayacak eğitim öğretim ile birlikte ”Gastronomi” bölümünü okuyacağım.Aşçılıkta diyebiliriz.Aşçılık hakkında yaptığınız röportajı okudum.Çok hoşuma gitti elinize sağlık.Fakat ben birçok yerde aşçıların Avustralya’da acımasızca çalıştığını ve karşılığını alamadığını okudum.Bunun doğruluğu nedir ? İngilizcem ileri seviyede olduğu için aşçılıktan mezun olup 1 yıl kadar çalıştıktan sonra başvuru yapmak istiyorum.O yüzden bir sorum daha var.Her yıl alınan kişi sayısının sınırı var mı ? Cevaplarsanız sevinirim.İyi günler.

  • Reply gitsesi March 8, 2017 at 12:10 am

   Merhabalar, teşekkür ederim öncelikle. Bir anlamda doğru, özellikle Türk ve Asyalı işverenlerin eline düşerseniz hakkınızı tam anlamıyla alamıyorsunuz. Saatine 12$ ödeyip haftada 50 küsür saat yapmanızı bekliyorlar ve genellikle tax ödemeyip cash çalıştırıyorlar sizi. Fakat İngilizcenize güveniyorsanız ve ben bir Aussie işveren bulurum diyorsanız işler değişebiliyor. Taxiniz yatıyor, tüm haklarınız ödeniyor ve diğer yerlere kıyasla daha iyi ücret alıyorsunuz. Hatta saatlik ücrete değil aylık 3000$ ve üzeri ücrete kontrat usulü de çalışabiliyorsunuz. İş biraz yetenek ve bilgiye, biraz da ingilizce ve kendinizi nasıl sunduğunuza bakıyor aslında… Öğrenci vizesi ile gelirseniz bunun bir sınırı yok fakat work and holiday ile gelmek isterseniz Türkiye’ye açtıkları kontenjan 100 kişiyle sınırlı maalesef..

 • Reply mehmet September 8, 2017 at 9:09 pm

  slm avusturalyada yaşayan dayım var bana sponsor olabilirmi. akraba sponsorlugu diye bir maddeniz var okudugum yazınızda

  • Reply gitsesi October 24, 2017 at 5:35 pm

   Merhaba, sponsor olunabilecek meslek kategorilerini daralttılar bu sene. Ama mesleğiniz sponsorluğa uygun şartları taşıyor ve dayınızın da mesleğinizle alakalı bir işletmesi varsa veya tanıdığı size sponsor olabilecek birileri varsa, istenen şartları da taşıyorsanız sponsor olabilirler tabi.

 • Reply Metin April 11, 2018 at 3:52 pm

  Metin
  Merhabalar.. Akrabamizin olmasi bize kaç puan kazandiriyor?

  • Reply gitsesi April 12, 2018 at 4:35 am

   Merhaba, akrabanızın olmasının puan olarak bir getirisi yok maalesef. Sadece eşiniz üzerinden puan alabiliyorsunuz.

 • Reply Cem ALMALI May 22, 2018 at 7:20 pm

  Merhaba bir türlü anlayamadığım konu avustralyada göçmen olmak için sadece 4 yıllık mezun mu olmak gerekli buradan aldığımız 2 yıllık meslek yüksek okulu belgesi bir işe yaramıyor mu?

  • Reply gitsesi May 23, 2018 at 9:30 am

   Merhaba. En az bachelor degree olmasını şart koşuyor başvurmak için. Bunun karşılığı ise burada 3 ya da 4 yıla tekabül ediyor. Eğer Avustralya’da 2 yıllık bir diploma bitirirseniz o zaman başvurabiliyorsunuz. Onun dışında kabul etmiyor diye biliyorum. Ama en sağlıklı cevabı göçmenlik danışmanları verecektir tabi. Ben tecrübelerim ve okuyup yorumladıklarımı aktarmaya çalışıyorum.

 • Reply Savaş January 8, 2019 at 2:19 am

  Merhaba gitsesi
  Temmuz 2018 de evlendim ve eşim Ukraynalı ayrıca şuan hamile 🙂
  Avustralya ya göç etme gibi planımız var.

  AÖF lisans işletme mezunuyum
  Mediamarkt da 10 yıldır çalışıyorum
  35 yaşındayım
  Lisede motor mekanik okudum, şuan yapmıyorum ama 2 yıl kadar çalıştım ve İlgim, bilgim yeteri kadar var. Neden bıraktım o mesleği bilmiyorum:)
  İngilizce seviyemiz intermediate
  Eşim Rusça, Ukraynaca ve giriş seviyesinde türkçe biliyor.

  Puan olarak yanlış mı hesapladım bilmiyorum ama
  Yaş dan 25
  Eğitim 15
  İş tecrübesi 15
  Eş çift dil ve kanıtlayabilir 5 (Rusça Ukraynaca)
  Toplam 60 puan
  Yani 5 puan eksik gibi şuan..
  Yorumunuzu merakla bekleyeceğim , teşekkürler

  • Reply gitsesi January 10, 2019 at 4:18 am

   Merhaba. Mesleğinizin nitelikli göçmenlik meslek listesinde olması gerekiyor öncelikle. İşletme bölümü bildiğim kadarıyla listede değil. Başvuru yapabilmeniz için önce bu şartı sağlıyor olmanız lazım.

   • Reply Savaş January 10, 2019 at 11:38 am

    Meslek olarak, diploma da yazan “işletme” mi geçerli ? İşletme çok geniş bir terim ve bir çok mesleği içine alıyor

    • Reply gitsesi January 12, 2019 at 2:32 am

     Listede başlığı bulunan meslekler geçerli. Mesleklerle ilgili listeyi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Eğer mesleğinizle ilgili bir dal olduğunu düşünüyorsanız bir göçmenlik ajansına danışabilirsiniz. Onlar sizi dafa sağlıklı yönlendirecektir.

 • Reply alperbnli January 27, 2019 at 1:43 am

  Selamlar, çok faydalı bilgiler için sağol. Ben de göç etmeyi kafaya koymuşlardanım. Avustralya nitelikli göçmenliğini de birkaç gün önce araştırmaya başladım. Senin yazıların ve videoların da çok yardımcı oldu. 🙂

  SC 190 hakkında bir bilgi var mı, merak ediyorum. SC 189’a inşaat mühendisliğinden başvuracaktım, fakat puanım 65 ve birkaç yerde gördüğüm kadarıyla 70 ile alım yapılmış en son. Ben de +5 alabileceğim eyalet sponsorluğuna başvurayım dedim. 190’a 70 puanla başvurunun sence şansı olur mu? Eyalet sponsorluğu olunca puan sıralamasına bakılıyor mu? Bu soruların cevapları benim için çok faydalı olabilir. 🙂

  Sevgiler
  Alper

  • Reply gitsesi January 31, 2019 at 10:52 am

   Merhaba. Teşekkür ediyorum öncelikle 🙂 . Bu tip vize türleri sürekli takip gerektiriyor ve ben maalesef artık takip edemiyorum. Faydası dokunabilecek linkleri yazının içine bırakıyorum. Oradan takip edebilirsiniz. Puanların yükseldiğini duymuştum evet. Daha sağlıklı ve güncel bilgi için bir göçmenlik ajansına danışmanızda fayda var.

 • Reply Uğur February 22, 2019 at 4:18 pm

  60 puan yazmışsınız ama hükümet sitesinde 65 yazıyor bu vize türü için anlayamadım tam :(((

  • Reply gitsesi March 7, 2019 at 4:05 am

   Yazının başına değişiklikleri kontrol edin notunu özellikle düştüm. Çünkü sürekli güncelleniyor. Ben takip edemiyorum. Ama linkleri bırakıyorum.

  Leave a comment