Avustralya, Denemeler

KİMİNİN ÇÖPÜ KİMİNİN HAZİNESİ | AVUSTRALYA ÇÖP GÜNÜ

Hard Rubbish Day (Avustralya Çöp Günü)

Yılda bir kez sizin mahallenize uğrayan, çöpe atamadığınız koltuk, buzdolabı vb. eşyalarınızı kapının önüne bırakabildiğiniz ve bu eşyaların belediye ekiplerince toplandığı güne verilen isim.

İşte o sizin çöp diye dışarı attığınız anda başlıyor “kiminin çöpü, kiminin hazinesi” hikayesi de…

Öğrencinin, buraya iş için ya da gezmek için gelenin, maddi durumu çok iyi olmayan bir ailenin ya da bazen bir evsizin işini görebilecek birer hazineye dönüşebiliyor o çöp dediğimiz şey.
Daha yoksul bir ülkede yaşıyorsanız da bazen birinin akşam yemeğine…

Bendeki bu eski eşya düşkünlüğüyse, kardeşimle birlikte anneanne evinde hazine aradığımız günlere dayanıyor. 😊 “Sandıklar, dolaplar, çantalar deşilecek! Daha önce hiç görmediğimiz şeyler keşfedilecek!”

Bu bazen eski bir madeni para, bazen eski basım bir pul, bazen ilginç bir düğme ya da anneannemin bize çeyiz olsun diye ördüğü danteller oluyordu…😁

Bu eski eşya düşkünlüğü, üniversite yıllarında, yine aile büyüklerinin evin bir köşesinde atmak için beklettiği eski eşyaları toplamaya evrildi bende. Büyükbabadan kalma eski bir daktilo, babadan kalma Lubitel marka eski bir fotoğraf makinesi, dededen kalma eski bir radyo, fötr bir şapka…

Eski olan herşey, yaşamımdaki gedikleri kendi yaşanmışlığıyla dolduruyordu sanki. Eskinin enerjisi, benim enerjimle bütünleştiği zaman yeni bir enerjiye dönüşüyordu. Yeni bir enerji yaratmakta başarısız ruhum, o zaman kendini yenilenmiş hissediyordu.

Avustralya’ya göç kararı verdiğim gün; eski, eskimiş ne varsa geride bırakmaya karar verdiğim gündü aynı zamanda. Ruhumun iyileşmek için eski enerjilerle işlenmemiş, saf yenilere ihtiyacı vardı çünkü. Umudun u’sunu yazmaya başladığım anda üstünü çizen kim varsa, hangi düşünce kalıbı varsa geride bırakmaya karar verdiğimde, sekiz sene boyunca biriktirdiğim tüm eski eşyaları da geride bıraktım.

Yeni bir beni doğurmak ancak kendini “yeni”den doğurmakla mümkündü…

Ama yine de, eski alışkanlıklardan kurtulmak o kadar kolay değildi. 🙂

Nedeni mi? O’nu da video söylesin.

İyi seyirler…

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment