Avustralya, VİZE TÜRLERİ

Öğrenci Vizesi Almanın Püf Noktası: Niyet Mektubu

Bana öğrenci vizesiyle alakalı en çok sorulan sorulardan birkaçı:

 1. Avustralya vizesi almak çok zormuş, sen nasıl aldın?
 2. Tamam vize aldın peki vizeni nasıl uzattın?
 3. Eğitimim bitti mi? Avustralya’da kalıcı mıyım?
 • Avustralya vizesi almak çok zormuş, sen nasıl aldın?

Avustralya vizesi almak zor” diyorlar evet ama kimlerin vize alıp geldiğini görünce dedim ki “biraz abatmışlar sanırım”. Mesela burada yaşayan bir yakının var mı yok mu? Varsa bunun vize almayı zorlaştıracağı söyleniyordu ben vize için başvururken. Ama bir sürü kişiyle tanıştım yakını olmasına rağmen kolayca vize alan. Bu yüzden gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor değil. Burada önemli olan iki şey var.

 1. Güvenilir bir yurtdışı eğitim ajansı.
 2. Niyet Mektubu. Bence işin püf noktası bu.

Peki nedir bu niyet mektubu?

Size vizeyi verecek olanlar, Avustralya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra, sizin ülkenize geri dönüş yapacağınızdan, Avustralya’da kalmanın yollarını aramayacağınızdan emin olmak istiyorlar. Bu yüzden onlara geri döneceğinize, geri dönmek zorunda olduğunuza dair net doneler vermeniz gerekiyor. Örneğin; ben o dönem doktora yapıyordum. Fakat çeşitli nedenlerle kariyerimi değiştirmek istedim ve grafik tasarım eğitimi aldım. Ailecek ikinci bir işletme açmıştık parti malzemeleri ve organizasyon üzerine. Bir yandan da orada çalışıyordum. Kendimi grafik tasarım alanında geliştirmek ve başka kulvarlara atlama düşüncesindeydim. Yurtdışından alacağım bir diplomanın bana avantaj sağlayacağını düşündüm. Avustralya serüvenim bu düşünceyle başladı. Bunların hepsine niyet mektubumda teker teker değindim.

Buraya kendi yazdığım niyet mektubunu bırakıyorum. Özel kısımların üzerini çizdim. Birazcık da kısalttım açıkçası. 1.5 sayfa kadardı aslı. Fikir olması için göz atabilirsiniz.

niyet mektubu*

Geri dönmek için nedenlerim vardı. Neydi bu nedenler?:

 1. Doktora yapıyordum.
 2. Aile işletmesini geliştirmek istiyordum.
 3. Kendime başka kulvarlar yaratmak istiyordum.

Bunlar geçerli sebeplerdi ve vizem tam tamına 1 hafta içinde çıktı. Benim bu vizeyi alma sürecim gerçekten çok kolaydı.

 • İkinci soruya gelecek olursak, “vizemi nasıl uzattım?”:

Ben vizemi baştan uzun olarak aldım. Neredeyse 2 yıllık bir vizeydi bu. Çünkü dil programı artı sertifika programına kayıt olarak gelmiştim.

Peki vizenizi burada uzatma şansınız var mı?

Evet var. Avustralya’ya geldiğiniz ajansın Avustralya’da bir bürosu ya da temsilcisi varsa eğer, konuyla alakalı onlara tekrardan başvurarak vizenizi uzatabilirsiniz.

Eğer ajansınızın burada bir temsilcisi yoksa, bu işi bireysel olarak yapan Türkler var burada. Onlar aracılığıyla da uzatabilirsiniz. Zaten buraya geldiğinizde bu kişilerden, edindiğiniz Türk çevresi sayesinde bir şekilde haberiniz oluyor.

 • Son soruya gelince eğitimim bitti mi  ve burada kalıcı mıyım?

Eğitimim geçtiğimiz Ağustos ayında bitti. Çok garip birşey oldu ve ben ruh eşimle dünyanın diğer ucunda, Avustralya’da karşılaştım. Tam “amaaaan başlarım Avustralya’sına” dediğim bir anda… Ve biz evledik. Bir düğün Avustralya’da, bir düğün Türkiye’de, bir düğün de Sırbistan’da yaptık. Belki birgün bu hikayeye de değinirim.

Youtube kanalıma abone değilseniz abone olmak için buraya: https://www.youtube.com/c/GitSesi

Instagramdan takip etmek için buraya tıklayınız: https://www.instagram.com/_gitsesi_/

Not: Sorularınıza Youtube kanalım üzerinden yanıt veriyorum. Varsa sormak istedikleriniz, herhangi bir videonun altına bırakmanız yeterli.

Görüşmek üzere 🙂

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment