Avustralya, VİZE TÜRLERİ

Öğrencİ Vizesi ile Avustralya’da Çalışmak

Dünyanın bir ucu olduğundan mıdır bilinmez ama sosyal medya üzerinde hakkında “masal dünyasından bildiriyoruz” havasında, neden orada yaşamalıyız ile ilgili rivayetlerin döndüğü (bknz:*) ama gelmeden önce beklentilerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye edebileceğim bir kıta ülkesi Avustralya.

Student Visa başlığı altında daha önce de değinmiş olduğum gibi öğrenci vizesiyle buraya gelen bir kişinin haftalık 20 saat yasal çalışma hakkı var. Ama bu çalışmanın 20 saatle kaldığını henüz görmedim. Sonuçta ne kadar çok saat o kadar çok para. Ama dikkat! Burada da etrafınız emeğinizi sömürmek isteyen işverenlerle dolu.

  • Bir kere her ne kadar 20 saat için sigortanızı yatırmaları yasal zorunluluk dahilinde de olsa bunu unutun. O sigorta genelde yatmaz. Bazıları bunun lafını bile etmezken bazıları da yatırdık yatırıyoruz diye sizi oyalar.
  • Normalde saat başına ödenmesi gereken miktar minimum 17-18 A$ civarında olması gerekirken o o ücret özellikle Türk işveren çevresinde saatlik 10-15 A$ skalasında değişir.
  • Kıta değiştirdim, “ülke de, ülkenin insanı da canıma tak etmişti artık” diye sevinmeyin. Çünkü burada da gittiğiniz okul, kaldığınız yer, çalıştığınız iş yeri…her yerde yine varız. Bir süre “acaba hala Türkiye’de miyim” kafasından çıkamayacaksınız. Sıfır İngilizce ile geldiyseniz bile Türk çevreniz sayesinde işlerinizi sanki Türkiye’deymişcesine kolaylıkla yürütebilirsiniz. Ama İngilizce öğrenememeyi göze alarak… İki senedir burada olup hala İngilizce konuşamayan insanlar tanıdım !
  • İlk etapta, her ne kadar mümkün gözükmesede Türk işverenlerden uzak durmaya çalışın. İnsanımız maalesef burda da aynı. Siz onlar için sadece ucuz iş gücüsünüz. Sizi kullanabildikleri kadar kullanıp, üstüne yaptığınız hiç bir işten memnun kalmazlar. Dönere atom muamelesi çekip dükkanını Cern zanneden bir kesim cidden var yani…
  • En çok para getiren işlerden biri temizlik işi. Hatta temizlik işi yapabilmek için bile “resume” dedikleri bir özgeçmişle başvuruda bulunmanız gerekiyor. Temizlik yapmanın, bulaşık yıkamanın tecrübesi mi olur demeyin. Ben dedim çünkü… Hala saçma ama oluyormuş… Saati 20A$-50A$ arası değişmekle birlikte inşaat temizliğinde çok daha iyi para var diyorlar 🙂
  • Burada en çok para el emeği gerektiren işlere dökülüyor. Elektrikçi, tesisatçı, çilingir vs… Ama bunlar hep lisansa bağlı. Bunların da okulumu olur demeyin, oluyor evet.
  • Bunların dışında ofis işi de bulabilmeniz mümkün tabi. Eğer alanınız buna el veriyorsa bununla ilgili başvurularda da bulunabilirsiniz. Ama vizenizi sorun etmeyecek bir işveren bulmanız gerekiyor. Çünkü genellikle burada kalıcı oturma izninizin ve yasal çalışma hakkınızın olup olmadığı sorularıyla karşınıza çıkıyorlar. Cash hand, iş başına ücret ya da home-office çalışıyorsanız yine dikkat. Bazen paranızı alamayabiliyorsunuz 🙁
  • Avustralya bir backpackers cenneti. Dünyanın birçok yerinden insan buraya bir sonraki seyahati için para biriktirmeye geliyor. Çalışma yasalarıda buna göre düzenlenmiş. Bu anlamda iş bulmak çok zor değil. Hiç İngilizceniz olmasa bile birşeyler buluyorsunuz.
  • İş aramak için en çok kullanılan internet siteleri :

seek.com.au
gumtree.com.au
Bunun dışında elinize resumenizi alıp kapı kapı dolaşmakta etkili olabiliyor.

  • Bu da lüks peşinde değilim diyorsanız aylık tüm yaşam masraflarınızı karşılamanıza yetiyor.

Öğrenci Vizesi ile Yapılabilecek İşler

Work and Holiday vize ile yapabildiğiniz her işi student visa iie yapmanız mümkün. Tekrar sıralayacak olursak:
-Aşçılık
-Garsonluk
-Mutfak Elemanı
-Barmenlik (sertifikaya tabi)
-Baristalık
-Bulaşıkçılık
-Temizlik İşçiliği
-Fabrika İşçiliği
-Meyve- sebze toplayıcılığı
-Taksi Şoförlüğü (sertifikaya tabi)
-Uber Şoförlüğü
-Çocuk Bakıcılığı
-Müzisyenlik
-Animatörlük
-Festival Elemanı
vb…

Peki öğrenci vizesi ile gelen ben burada ne işler çevirdim. Yarattığım her karakter için nasıl itemler toplayıp ne gibi skiller geliştirdim. Yakında…
Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment