GEZİ REHBERİ

Avustralya’da Benimle 5 gün : Türk Hamamı | Okyanusda Yüzmek | Festival

Bitmeyen bir Christmas tatili yapmışlardı. Katolikler’le Ortadokslar’ın Christmas’ı ayrı zamanlarda kutladığını bu tatilde öğrenmiştim mesela. Katolikler’inki 25 Aralık iken, Ortadokslar’ın 7 Ocak’taydı. Eşim ve ailesi Sırp kökenli olduğu için geleneksel olarak Ortadoks Christmas’ını kutluyorlar. Kutlama dediysem ailecek yemek yiyoruz hepsi bu. Bir araya gelmek için güzel bahaneler böyle günler. Kutlaya kutlaya bitiremediğimiz bu tatil tam 15  gün sürdü 😬. Bol gezmeli bir tatil oldu yani. Yeni aksiyon kameramızı ilk defa deneme şansım oldu. Avustralya’da benimle 5 gün, o 5 tatil günü nasıl geçti?! Hepsi yukarıdaki videoda. Buradan tavsiye: Bu videonun büyük kısmında kullandığım kamera Thieye 5te. 4K çekim özelliği olan ve arkasında dokunmatik olmasa da bir ekranı bulunan, türleri arasında en ucuz ve kaliteli aksiyon kameralardan biri. İlgilenenler için kamerayı aldığım linki buraya bırakıyorum: Gearbest

Avustralya’da henüz Victoria Eyaleti dışına çıkamamış olsamda yukarıda Youtube kanalıma eklediğim bu videoda tatil boyunca ziyaret ettiğim 3 farklı mekandan kısa kısa görüntüler paylaşıcam sizlerle. Yazısını da ekliyorum ki hiç bir ayrıntı atlanmamış olsun 🙂 .

  • Peninsula Hot Springs:

Bildiğimiz kaplıca evet. Burada buna hot springs diyorlar. Kaplıcanın sosyetik hali. Eğer “az insan olsun etrafımda. Ben, kapının girişinde verilen bornozumla içeride rahatça salınmak istiyorum” diyorsanız doların miktarını azcık yükseltmeniz gerekiyor. _Bu şekilde_ Böylece sizi daha sakince bir alana geçiriyorlar. Neyseki bu bize düğün hediyesiydi de birşey ödemek zorunda kalmadık 😬. 8-10 tane irili ufaklı havuz var içeride. Ha birde Türk hamamı. Bizdeki kaplıcalardan farkı her havuzun ayrı sıcaklığı var. Bense en son 45’de durdum.

Adamlar seviyorlar Türk hamamını, Türk yemeklerini ha birde Türk ekmeğini. Bizim pide diye sadece Ramazan ayında yediğimiz ekmeklerin bir çeşidi burada Türk ekmeği diye geçiyor ve en şık restoranlarda yemeğin yanında servis ediliyor. Avustralyalı’lar dünyanın bir ucunda, dünyadan biraz soyutlanmış yaşadıklarından olsa gerek seyahat etmeyi çok seviyorlar. O yüzden kimle konuşsam Türkiye’de bulunmuş en az bir kez. Turist olarak gezdikleri içinde senden benden daha detaylı gezip incelemişler. Bu yüzden 30 yıllık Türkiye yaşantımda, deneyimlemediğim şeyleri deneyimlemiş olmaları, bilmediğim şeyleri biliyor olmaları beni biraz şaşırtmıştı doğrusu. 

Neyse konuya dönecek olursak, bu kaplıcayı ziyaret etmek isteyenler için linki buraya bırakıyorum: Hot Springs

  •  Tanglewood Festival:

2018’e bu festivalde girdik. “Dans ederek giricem ben bu festivale” diye kendine gaz veren ben, geri sayımdan hemen önce yarı uykuya teslim oldu.

Bu sefer tek başına bir psytrance festivali değildi bu. Çeşitlilik arz ediyordu müzik açısından. 4 gün kamp kurduk. Çadırı daha ikinci kez kullanıyorduk ki dikişlerinden patladı ! Bant bulup bantladık. Neyseki idare etti bizi son güne kadar. Tatilden sonra gidip değiştirelim dedik. Hemen yenisini verdiler sağolsunlar  .

  • Wilsons Prom:

Burası Avustralya’nın en güney ucu. Melbourne gibi büyükçe bir koya bakmıyor, bildiğin açık okyanusa bakıyor yüzü. O yüzden büyük dalgalar, gıcırdayan kumsallar, gelgit gözlemleyebileceğiniz saatleri var. Haa birde çadırınızı alıp kamp kurabileceğiniz biraz Ege kokan ağaç altları. Gıcırdayan kumsallar dediysem kumsal gerçekten gıcırdıyor. İçindeki quartz taneciklerinden kaynaklanıyormuş bu durum. Videoda silikon diye geçtim maalesef. Ama söylenene değil araştırdığa inan dimi! Biraz geç oldu ama, videonun üstüne eklediğim bir kartla düzeltmeye çalıştım durumu. Bu arada o gıcırdayan kumsalın adı Squeaky Beach olarak geçiyor.

İlk defa açık okyanusta yüzdüm Avustralya’da. Ama suya girmemle dalganın beni alıp götürmesi bir oldu.

Videoda kumsalın çıkardığı o sesi ve dalganın beni nasıl alıp götürdüğünü görebilirsiniz.

İyi seyirler…


Devamı ve daha fazlası için Youtube kanalımı: https://www.youtube.com/c/GitSesi

ve Instagram adresimi takip etmeyi unutmayın: https://www.instagram.com/_gitsesi_/

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a comment